Otomasyon panoları tanımını genel olarak programlanabilir halde Lojik Kontrolör içeren panolara otomasyon panosu denilmektedir diyebiliriz. Sektörde uzun yıllardır kaliteli, güvenilir hizmet sunan firmamız otomasyon sisteminin önemli parçalarından olan üretim, teslim, dizayn ve test aşamalarını başarıyla tamamlamaktadır. Firma bu anlamda sizlere en kaliteli ve ihtiyacınıza uygun düzeyde panoları tasarlar.

Otomasyon Panolarına Neden İhtiyaç Duyulur?

Programlanabilen makinelerin çalışmasında ihtiyaç duyulan enerjinin istenilen zamanlarda ve farklı güçlerden ana şebekelere çekilmesi için güç değişikliklerinin ayarlanması gereklidir. Bu otomasyon sistemi panoları şebekelerden gelen enerjilerin doğru zamanda ve miktarda kullanmak için gereklidir.

Otomasyon Panolarının Teknik Özellikleri Nelerdir?

Otomasyon sistemleri hayatın her alanında evlerde, iş yerlerinde ve hastanelerde karşımıza çıkmaktadır. Bu sistem birçok teknik özelliğe sahip olup, dört maddeden oluşmaktadır.

Bu teknik tasarımlar şu şekildedir:

  • Elektriksel tasarım
  • Mekanik tasarım
  • Elektronik Donanım
  • Plan ve Şema düzenlemesi

Bu otomasyon panoları farklı tasarımları olabildiği gibi kullanım alanları da farklılık göstermektedir.

Mekanik Tasarım Otomasyon Panosu Nasıl Olmaktadır?

Mekanik tasarıma sahip bir otomasyon panosu dış kapak tasarımıyla dikkat çekmektedir. Dış kapak kısmında isim, imalat tarihi, hangi işletmeye aitse o işletmenin gerilim frekansını gösteren etiket yer almalıdır. Fakat bu etiket dış çevre şartlarından etkilenmeyecek şekilde kapağa kazınmalı ya da plastik biçimde olmalıdır. Firmamız bu tasarımlarda oldukça başarılı olup hiçbir detayı aksatmadan hizmet sunuyor. Panoların içerisine yerleştirdiğimiz küçük pencereler sayesinde bu göstergeleri rahatlıkla görebilirsiniz.

Bu tasarıma sahip panolardaki göstergelerin hiçbir anlamda çevre faktörlerinden etkilenmemesi için 3 mm kalınlığında şeffaf ve kimyasal etkilere dayanıklı malzemelerden üretiyoruz. Panoların bütün açıklıkları belirli bir koruma derecesine göre kapatılıp montaj sırasında kolaylıkla açılabilir şekilde tasarımını yapıyoruz. Bu anlamda firmamız müşterilerine kaliteli ve dayanıklı pano sistemleri oluşturmaktadır.

Elektriksel Tasarıma Sahip Otomasyon Panoları Nasıl Tasarlanır?

Elektriksel Otomasyon Panolarını 50Hz frekansında üç fazlı alternatif akımda 1000 V şeklinde tasarlıyoruz. Bu panolarda kullandığımız tüm kablolar TSE ve İEC standartlarına uygundur. Rosh uyumlu donanımsal bileşenleri kullanmaktayız. Otomasyon pano tasarımında kullandığımız tüm kablo ve bileşenler alev almayacak özelliklere sahiptir. Panolarda yer alan tüm giriş ve çıkış sistemini sağlayan kontrol elemanlarıyla kablolarımız da kolayca sökülebilecek türde değildir.

Elektriksel pano hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi kabloların renkleridir. Sistemde kullandığımız kabloların renklerine göre bağlantısını yapabilecek kapasiteye sahibiz.

Elektronik Donanım Otomasyon Panosu

Elektronik donanım otomasyon panosu tasarımında kullanılacak elemanlar %10 ile %95 arası bağıl neme uygun olacak şekilde seçiyoruz. 2000 m yüksekliğe kadar bu elektronik donanıma sahip panoların çalışmasına olanak sağlıyoruz. Elektrik donanıma sahip pano tasarlarken en az 300 saat 25 C sıcaklığın altında ortalama 1000 saat bilgi depolayacak kapasitede olmasına özen gösteriyoruz.

Plan ve Şema Düzenlemesi Nasıl Yapılmaktadır?

Firma panoların tasarlanmasında plan aşamasında her çizimin projesinin adını, projeyi yapan kişiyi, proje tarihini bulundurmaktadır. Firmamız tüm proje çizimlerini A4 boyutlarında kağıtlara basarak proje dosyasında bulunduruyor. Kablo listelerinde projede kullanılan tüm kabloların numaraları, türleri, nerelerde kullanıldıkları, kaç metre kablo kullanıldığına dair tüm bilgiler yer alıyor.

Otomasyon Panolarının Tasarlanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hiç kuşkusuz bu panoların tasarımında dikkat edilmesi gereken nokta otomasyon panosunun nerede kullanılacağıdır. Kullanılacak makinenin hangi kısmında durması gerektiğine karar verilmelidir. Ayrıca pano tasarımında kullanılan kablo boyutlarının aynı kısımlardan çekildiği zaman otomasyon panosunda parazitlik oluşabilir. Firmamız kabloları uygun halde çekerek sistemde sıkıntı oluşmasını engellemektedir.